مدل و سبک روسری

مدل و سبک روسری

 

مدل و سبک روسری ، به عنوان جزو لاینفک پوشش بانوان ایرانی از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. شما برای تکمیل کردن استایل خیابانی خود چه مدل روسری را می پسندید؟ مدل روسری چه تاثیری در جذابیت استایل شما دارد برای آشنایی هرچه بیشتر با انواع مدل روسری با ما همراه باشید.

کدام مدل وسبک روسری مناسب استایل شماست
داشتن پوشش همیشه نزد ایرانیان از اهمیت زیادی برخوردار بوده است . تا جایی که در کتاب تاریخ تمدن ، ویل دورانت درمورد حجاب در ایران اینگونه می نویسد که 🙁 تجلیات پوشش در ایران چنان چشمگیر است که برخی اندیشمندان وتاریخ نگاران ایران را منبع اصلی ترویج حجاب معرفی کرده اند ) پوشش سر نیز نزد ما ایرانی ها بسیار اهمیت دارد در حال حاضر انواع مدل روسری در بازار وجود دارد.

جالب است بدانید که در ایران مردان هم از پوشش سر استفاده می کردند البته پوشش سر برای مردان وزنان متفاوت بوده است . از فرش به یادگار مانده از زمان هخامنشیان می توان فهمید که پوشش سر در زنان آن زمان رواج داشته است در این فرش تصویر چند زن وجود دارد که چیزی شبیه به یک چادر کوتاه روی سر خود دارند .

مطلب زیر در مورد مدل های مختلف روسری صحبت می شود روسری فقط نزد زنان ایرانی از اهمیت برخوردار است وجز جدا نشدنی واصلی پوشش آنها بشمار می رود ما را همراهی کنید :

بهتر است مطلب را از اینجا آغازکنیم که روسری چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت : پارچه ای چهار گوش است که معمولا برای پوشیدن آن را سه گوش تا زده وزمانی که روی سر قرار می گیرد تمام سر وگردن را پوشش می دهد .هر چه روسری قواره دار تر باشد پوشیدن آن راحتر است .البته روسری های بزرگ در فصول گرم سال مناسب نمی باشند . طرح و مدل روسری با توجه به استایل فرد متفاوت خواهد بود .ست کردن روسری با لباس ها باعث می شود که تیپ و استایل فوق العاده ای داشته باشید.

مدل و سبک روسری

از انواع روسری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

روسری نخی قواره دار ، روسری مامی ، روسری پلیسه ، روسری حریر وکرپ ، روسری ترکمن ، روسری اسپرت ، روسری ابریشم ، روسری ساتن ، ضمنا روسری وشال براساس گرمی وسردی هوا وطرح ، مکان مورد نظرجهت استفاده ، نیز انواع مختلفی دارند.

مدل روسری

لازم به ذکر است که بانوان ایرانی برای پوشش سر خود علاوه بر روسری از شال نیز استفاده می کنند ، که از انواع آن می توان به شال پهن ، شال اسپرت ، شال نخی ، شال مجلسی و… اشاره کرد .جا دارد همین جا بیان کنیم که شال چیست ؟ واژه شال در اصل به معنای نوعی پارچهٔ پشمی یا کرکی است که درگذشته در شهرهای کرمان و مشهد و خلخال بافته می شده و برای دوختن پالتو و لباس های زمستانی از آن استفاده می شده است .

ولی امروزه در طرح ورنگ وجنس های متنوع به عنوان پوشاندن سر از آن استفاده می شود . در خرید شال نیازی به دانستن سایز نیست،و به راحتی وبدون نگرانی بابت اندازه ی آن می توانید برای فرد مورد نظر به عنوان هدیه تهیه کنید .مهم ترین تفاوت شال وروسری درشکل ظاهر آن است شال مستطیل شکل است در حالی که روسری مربع شکل می باشد تفاوت دیگر در نحوه ی پوشیدن آن است روسری را به حالت سه گوش تا می زنند وروی سر قرار می دهند ولی شال را به همان شکل که است می پوشند ..

روسری ساتن
روسری ساتن از مدل روسری هایی بشمار می رود که باتوجه به جنس براق پارچه ی آن بیشتر در مجالس پوشیده می شود . روسری ساتن جزءاکسسوری پر زرق برقی می باشد که طرفداران آن کم نیستند از ویژگی های آن می توان به ست شدن روسری ساتن با انواع مدل لباس واشاره کرد.این مدل روسری در طرح ورنگ های بسیار زیبا در بازار موجود است وتنها مشکل روسری ساتن جنس آن است که به دلیل سر خوردن آن روی سر نسبت به روسری های نخی وپنبه ای استفاده از آن را کمی دشوار می کند .

مدل و سبک روسری

مدل و سبک روسری

شما براساس استایلتان می توانید از طرح ورنگ مناسب روسری ساتن بهره ببرید مثلا اگر مانتو مجلسی شما مشکی است از روسری ساتن با طرح دلخواه و به رنگ طلایی ، مشکی می توانید استفاده کنید. شما می توانید با انتخاب لباس یا مانتوی ساده به همراه این شال و روسری ساتن خاص جلوه کنید .

روسری قواره دار
روسری قواره دار چند صباحی است که خواهان زیادی دارد بیشتر جنس این مدل روسری از نخ است . این روسری نخی به دلیل آسانی در زمان پوشیدن با بیشتر استایل های دخترانه جور می شود طرح های بسیار زیبا وخاصی از آن را در بازار مشاهده کرده اید .

مدل و سبک روسری

مدل و سبک روسری

اگر روسری قواره دارشما دارای طرح ها ونقوش ریز است با مانتو ساده آن را بپوشید ولی اگر مانتو شما طرح دار است بهتر است روسری قواره دار بدون طرح ودر رنگ مناسب استفاده کنید به یاد داشته باشید همیشه در کمدتان روسری وشال نخی به رنگ سفید ومشکی داشته باشید، زیرا این دو رنگ با بیشتر استایل ها همخوانی دارند .

روسری ترکمن

مدل و سبک روسری

مدل و سبک روسری

روسری ترکمن جزء روسری های سنتی به شمار می رود از ویژگی های آن می توان به قواره بزرگ، ریشه دار، نخی و با طرح های گل گلی اشاره کرد. روسری ترکمن سبکی پر طرفداران در ایران محسوب می شود مهم ترین خصوصیت آن این است که از روی سر لیز نمی خورد وشما در هر سنی که باشید می توانید از آن استفاده کنید وممنوعیتی از این لحاظ نخواهد بود .

این مدل روسری را چارقد ترکمنی نیزمی گویند که جزء پوشش بانوان ترکمن به حساب می آید. برای پوشید زیر چادر، گزینه بسیار مناسبی هستند وبا عرض های مختلف ۷۰٬۹۰،۱۱۰ و حتی ۱۵۰ در بازار موجود است .روسری ترکمن برای فصل های گرم سال مناسب زیرا جنس نخی آن از عرق کردن موها وسر جلوگیری می کند .پیشنهاد می شود که اگر لبه روسری نخی شما خوب نمی ایستد می توانید از طلق برای رفع مشکل استفاده کنید .روسری نخی برای استفاده ی طولانی مدت وروزمره بسیار مناسب است چون لیز نمی خورد وشستشوی آن نیز آسان است از دیگر خصوصیات آن می توان به خنکی این مدل روسری اشاره کرد در رنگ های وسایز های متنوعی در بازار به چشم می خورد وبسیار راحت با انواع تیپ ها ست می شود وبهتر است در مکان های نیمه رسمی واستفاده روزانه از آنها بهره ببرید و ضمنا با انواع مدل چهره هم خوانی دارد . عیب روسری وشال نخی این است که زود چروک می شوند .

روسری حریر

مدل و سبک روسری
روسری حریرقیمتی بالا تر از روسری های نخی دارد وبهتر است برای مجالس استفاده شوند چونپارچه ای لطیف ، خنك ، سبك ، نازك و لخت دارد واستفاده از روسری حریر بیشتر از شال حریر در بیرون منزل رواج دارد چون پارچه حریر نازک است در روسری به دلیل طرز پوشیدن آن حجاب بیشتری نسبت به شال حریر فرد خواهد داشت .استفاده از این مدل روسری نسبت به شال وروسری نخی به دلیل سر خوردن آن از روی به مدت طولانی دشوار است . شما براساس لباسی که قصد پوشیدن آن را دارید روسری حریر خود را انتخاب کنید .

روسری ابریشم

مدل و سبک روسری

مدل و سبک روسری

روسری ابریشم اگر چه از لحاظ ظاهری شباهت زیادی با روسری ساتن دارد ولی از نظر جنس وقیمت ونیز کیفیت برتر از روسری های ساتن است . این مدل روسری برای چهار فصل مناسب بوده کمتر از روسری ساتن چروک می شود .مدل وجنس این روسری سبب شده تا بیشتر در مجالس از آن استفاده شود .پیشنهاد می شود بهار امسال روسری ابریشمی بپوشید .

روسری اسپرت

مدل و سبک روسریمدل و سبک روسری

روسری اسپرت بیشتر در بین بانوان جوان طرفدار دارد طرح های بسیاری دارد که می توان از جمله آن ها به الگوهای نقاشی ، رنگ های شاد و جیغ ، الگوهای چهارخانه و . . . اشاره کرد .روسری اسپرت را برای یک تیپ خیابانی (کژوال ) می توانیداستفاده کنید وست کردن روسری اسپرت براساس رنگ وجنس آن به بقیه پوشش شما بستگی دارد . برای مثال یک روسری اسپرت با طرح چهارخانه سفید ومشکی برای ست کردن با مانتو مشکی وشلوار سفید بسیار مناسب است .

از مزایای شال پهن این است که دست شما برای پوشیدن مدل های مختلف باز است وشما به راحتی می توانید به آن فرم بدهید مخصوصا اگر شال پهن شما دارای جنس نخی باشد به خاطر داشته باشید جمع کردن بیش از حد شال در اطراف گردن نمای جالبی ندارد پس در انتخاب مدل خود دقت کنید .شال مجلسی انواع متعددی دارد در زمان خرید آن باید به این نکته توجه کنید که آیا برای مکانی که می خواهید آن را بپوشید مناسب است وبا لباس مورد نظرتان ست خوبی تشکیل می دهد .

یک شال لاکچری مجلسی باید از ابعاد مناسبی برخوردار باشد وجنس آن به گونه ای باشد که لیز نخورد و شما مجبور نباشید مدام آن را روی سر خود درست کنید شال مجلسی شما باید طوری انتخاب شود که در نگاه اول چشم همه را معطوف به شما کند.پس به یاد داشته باشید از رنگ وطرحی استفاده کنید که جذابیت بیشتری دارد .برای ست کردن شال با لباس تیره حتما به این نکته توجه کنید که شا شما باید رنگ روشنی داشته باشد.

شال اسپرت

 

مدل و سبک روسری

مدل و سبک روسری

شال اسپرت : اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم شال نسبت به روسری بیشتر در استایل های اسپرت کاربرد دارد، روسری جنبه رسمی تری دارد .شال براساس طرح آن ونحوه ی پوشیدن می تواند حالت اسپرت یا رسمی ، مجلسی به خود بگیرد .برای داشتن استایلی اسپرت وجذاب می توانید مانتو نخی که بیشتر آنها اسپرت هستند را با ست کردن شال با طرح های هندسی ویا تک رنگ کامل کنید.

انتخاب روسری بر اساس استایل برای داشتن ظاهری فوق العاده از اهمیت زیادی برخوردار است ، مثلا برای شرکت در یک مهمانی دوستانه روسری شما براساس استایل تان تغییر می کند وشما متفاوت از تیپ خیابانی خود دست به انتخاب می زنید یک روسری لاکچری زیبا وبراق مناسب برای انجام امور روزانه مناسب نیست بهتر آن را در یک مراسم رسمی بپوشید .سعی کنید انتخاب روسری بر اساس چهره باشد یعنی طرح ورنگ ،جنسی انتخاب کنید که سبب جذابیت بیشتر در چهره شما شود

نکته جالب این است که طرز پوشیدن روسری در برطرف کردن عیوب صورت بسیار موثر است مثلا افرادی که صورت مستطیلی دارند و باصطلاح صورت آنها دراز است می توانند برای پوشاندن این مشکل لبه های روسری خود را از دو سمت تو بزنند واز هد بند برای پوشاندن پیشانی خود استفاده کنند وبهتر است این اشخاص از، شال و روسری ها یی با پارچه های نرم و لخت استفاده کنند .در افراد صورت بیضی بهترین فرم چهره را دارند واز انواع شال وروسری می توانند بهره ببرند وکسانی که صورتی گرد دارند باید روسری وشال خود را طوری بپوشند که پیشانی آنها کم عرض ترو بلند تر نشان دهد .

انتخاب روسری بر اساس اندام می تواند کارایی زیادی داشته باشد اگر سینه های شما بزرگ هستند ومی توانید با پوشیدن روسری های قواره دار ونخی آنها را بپوشانید. بهتر است اگر قد کوتاهی دارید روسری متناسب با قد خود بپوشید واز پوشیدن روسری های بزرگ دوری کنید زیرا در این حالت نصف بیشتر استایل شما را این مدل روسری خواهد پوشاند

انتخاب روسری بر اساس کاربرد آن به این اشاره دارد که شما برای چه مراسمی قصد خرید روسری یا شال دارید باتوجه به مجلسی که قرار است در آن شرکت کرده ورنگ وشکل لباس تان موردنظر آن را اتنخاب کنید. سعی کنید روسری شما با بقیه پوششتان هم خوانی داشته باشد در مراسم رسمی بهتراست از روسری وشالهای گل گلی وطرح شلوغ استفاده نکنید در اینگونه مجلس ها بهتر است روسری وشال شما از یک یا دو رنگ تشکیل شده باشد .برای استفاده روزانه در بیرون منزل بهتر است شال نخی که با مانتو شما مطابقت دارد بپوشید جنس نخی از روی سر لیز نمی خورد وموجب آشفتگی موهای شما نمی شود. نکته اساسی درباره تفاوت شال با روسری در شکل آن است و طرز بستن آن ها است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code